Malé misky

V kategorii MALÉ MISKY najdete dva druhy dýhových misek, ručně vyráběných metodou obloukového vysekávání. Nádoby jsou vyrobeny ze smrkového dřeva a leštěný povrch nechává krásně vyniknout strukturu dřeva, která je na každém výrobku jedinečná a proto je každá miska originální a jedinečná. Jednotlivé díly jsou pak lepené, stažené vrbovou objímkou a opatřené povrchovou úpravou na bázi oleje a vosku, kdy všechny používané přípravky jsou vhodné pro styk s potravinami. 
 
V první řadě je to nejběžněji ve středověku používaná JÍDELNÍ MISKA se široce rozevřenými stěnami a dále podobně velká OVOCNÁ MISKA, která má stěny více svislé. Oba tyto druhy misek se velmi často nachází mezi nálezy dýhového nádobí po celé dlouhé období středověku na lokalitách v celé Evropě. V ČR například Plzeň, Jihlava, Most a další. 
 
Dýhová JÍDELNÍ MISKA je náš oblíbenec. Ať už pro ni najdete uplatnění doma nebo kdekoliv jinde, oceníte jí, protože je velmi všestranná. Během stolování se bez ní neobejde žádný účastník středověké hostiny a její přednosti využijete i jinde. Nejen že je lehká, ale také o poznání odolnější než miska keramická. Použít jde i jako picí miska. Zajímavostí je, že právě taková miska se podle archeologických studií svou velikostí řadí mezi průměrně velké dýhové misky ze středověkých nalezišť.
 
Častým tvarem dýhových misek, které se objevují v archeologických  nálezech, nejsou jen jídelní misky, ale i takové které mají stěny téměř svislé, které zde najdete jako OVOCNÉ MISKY. Jeden z celé řady způsobů jejich využití mohlo být i to, že v těchto miskách se na tržnicích prodávány nejrůznější drobné výrobky nebo plody. Stejným způsobem si dnes i my kupujeme v obchodech třeba jahody nebo sušenky. Ale Vy jistě najdete i další způsoby k jejímu využití.
Jídelní miska
850 Kč

Jedná se o nejběžnější dýhovou misku používanou ve středověku od 13. až do 16. století. Miska ze smrkového dřeva se široce rozevřenými stěnami stažená jednou nebo dvěma...

Kód: 150
Ovocná miska
850 Kč

Oblíbená středověká dýhová miska vyrobená ze smrkového dřeva, se využívala nejen v kuchyni a ke stolování, ale také pro další všestranné účely. Stěny jsou stažené jednou vrbovou...

Kód: 60
2 položek celkem